Jesteś osobą, która oprócz relaksowania się w domku i wylegiwania na plaży ceni sobie zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych? Trafiłeś idealnie!
Zrobiliśmy research za Ciebie i przygotowaliśmy listę 11 miast, które oferują rozrywkę dla każdego.

(kliknij w nazwę miejscowości, aby uzyskać wskazówki dojazdu | kliknij w zdjęcie, aby poznać więcej szczegółów dotyczących danej atrakcji)

Prom Złotowo-Ostrówek

Jeden z dwóch promów śródlądowych w Polsce uruchamianych nie na rzece, a na jeziorze. Połączenie stworzone, by pomóc dotrzeć mieszkańcom wsi Ostrówek do swoich domów coraz częściej jest postrzegane również jako atrakcja turystyczna. Pływa codziennie od 5:30 do 21:30 i tylko w tych godzinach zamieszkujący Ostrówek mają fizyczną możliwość dotarcia do domów. Jedynym wyjątkiem jest wigilia, kiedy przeprawa pracuje dłużej, by parafianie mogli dotrzeć na pasterkę.

„Rysiówka”

Nadgoplański Park Tysiąclecia prowadzi działalność edukacyjną, mającą na celu kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Zajęcia praktyczne odbywają się na półwyspie Potrzymiech, gdzie mieści się Ośrodek edukacji ekologicznej „Rysiówka”. W ramach zajęć odbywają się wędrówki ścieżkami edukacyjnymi. Należą do nich – oprócz najczęściej wykorzystywanej ścieżki „Potrzymiech” – ścieżka przyrodniczo-historyczna Gopło Mare Polonorum, ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza Jezioro Gopło – Mietlica-Przewóz oraz ścieżka ekologiczna Mare Polonorum (w południowej części).

Mysia Wieża

Pozostałość po dawnym zamku gotyckim z XIV wieku, jest fragmentem zewnętrznych murów obronnych. Ta 32-metrowa, ośmioboczna wieża, nie tylko wychodzi na jezioro Gopło i rozlane pola, ale także na panoramę miasta, którą można podziwiać z tarasu widokowego znajdującego się na samym szczycie. Dodatkowo w 2011 roku udostępniono zwiedzającym część zamkowych piwnic z ekspozycją zabytków. Na wschód od wieży, leży mały, neogotycki pałac, który oferuje również ekspozycje archeologiczną.

Nadgoplański Park Tysiąclecia

Nadgoplański Park Tysiąclecia to obszar pól uprawnych, łąk i pastwisk, lasów, bagien, trzcinowisk oraz jezioro. Jezioro Gopło – to miejsce lęgowe licznych gatunków ptactwa wodnego, błotnego i lądowego oraz miejsce ich odpoczynku podczas wiosennych i jesiennych przelotów. Park Tysiąclecia powołany został nie tylko dla ochrony ptaków, ale również dla zabezpieczenia wartości historycznych tego regionu związanych z początkiem państwa polskiego. Tu nad Gopłem, stałe osadnictwo istniało już w epoce kamiennej. Kruszwica w przeszłości posiadała rangę stolicy Książęcej, Królewskiej i biskupiej a prawa miejskie nadał jej w 1422 roku Król Władysław Jagiełło.

Bazylika kolegiacka św. Piotra i Pawła

Jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Budowla zachowała prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę, poza przebudowaną w XVI wieku fasadą zachodnią. Wnętrze w całej swej surowości i prostocie form w wysokim stopniu nosi cechy autentycznej bazyliki romańskiej. Czas budowy kolegiaty to lata 1120–1140 r. Kościół ten jest zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Wzniesiony z granitu i piaskowca. Posiada pięć absyd o różnej wielkości i jedną ceglaną wieżę.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

Największy kościół w Polsce i jeden z największych na świecie – na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 000 wiernych. Budowlę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850–1852. Monumentalna bazylika jest zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Składa się z pięciu naw, wzbogaconych licznymi kaplicami. Jej integralna części stanowią dzwonnica i wieża. Do kościoła prowadzą 33 stopnie – ich liczba nawiązują do lat życia Chrystusa na ziemi. W świątyni znajduje się 365 okien, symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe, symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym, oraz 12 kolumn, symbolizujących dwunastu apostołów.

Golgota

Oprócz kościoła w Licheniu znajdują się także inne obiekty cenne dla pielgrzymów. W Lesie Grąblińskim została zbudowana droga krzyżowa oraz dwie kapliczki: duża i mała. W małej jest umieszczony kamień przyniesiony z głębi Lasu Grąblińskiego, mający przedstawiać wypalone stopy Matki Bożej.

Park Solankowy i tężnie

Na terenie parku odwiedzający zrelaksują się wśród klonów, jesionów, kasztanowców, lip, dębów, platanów, sosen czy wierzb nadmorskich, a także kunsztownie skomponowanymi dywanami z kwiatów. Wśród roślinności wyłaniają się intrygujące rzeźby: zegar słoneczny, pomnik generała Sikorskiego oraz osobliwy Pomnik Teściowej. Dla miłośników spacerów, nordic walkingu, jazdy na rowerze czy na rolkach przygotowano liczne ścieżki przystosowane do uprawiania tych aktywności. Najważniejszym, centralnym punktem Parku Solankowego są tężnie solankowe. Nadają miejscu specyficznego mikroklimatu, a dzięki temu służą jako naturalne inhalatorium. Dodatkowo, na terenie parku znajdziemy kręgielnię, minigolfa, stoliki do gry w szachy, siłownię na powietrzu.

Terma

Obiekt mieści się w uzdrowiskowej części miasta. Całkowita powierzchnia lustra wody niecki basenu wynosi 176,00 m2 i podzielona jest na część krytą i część otwartą. W części zewnętrznej wydzielono strefę dla małych dzieci z atrakcjami oraz basen rekreacyjny z dwoma torami. W części rozsuwalny dach, umożliwia korzystanie z basenu do temperatury zewnętrznej – 5oC. Pływalnia wyposażona jest w hydromasaż, ławkę do hydromasażu, gejzer, armatkę, kaskadę, przeciwprąd, grzybek, sztuczną rzekę, co dodatkowo wspomaga lecznicze działanie wody solankowej. Obiekt ten jest także w pełni dostosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne ruchowo. Inowrocławska Terma jest czynna sezonowo. 

Jezioro Turkusowe

Powstało w miejscu wyrobiska, po dawnej eksploatacji węgla brunatnego. Z powodu swojego niezwykłego, turkusowego koloru zostało okrzyknięte „polskimi Malediwami„, przez co stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji w Wielkopolsce. Przepiękne jezioro, niestety nie nadaje się do kąpieli przez zbyt duży odczyn zasadowy, co może powodować nawet oparzenia. Nie zaleca się również spacerować zbyt blisko brzegów jeziora, gdyż są dość niestabilne i grząskie. Piękno zbiornika można podziwiać z wieży widokowej umiejscowionej w jego północnej części na wysokości około 115 m.n.p.m.

Tężnie solankowe

Tężnie w Ciechocinku są największą tego typu konstrukcją w Europie, która jest zaliczana do Pomników Historii. Miasto słynęło z wydobycia soli już w XIII w. Natomiast w XVIII odkryto tutaj cenne złoża solanki, które zostały wykorzystane do budowy 3 olbrzymich tężni solankowych. Obiekty posadowione są na 7000 dębowych palach wbitych w ziemię, Dzięki konstrukcji solanka sącząca się ze ścian intensywnie paruje pod wpływem wiatru i promieni słonecznych, co wpływa na wytworzenie się wyjątkowego mikroklimatu bogatego w jod. Wzdłuż Tężni rozciąga się 4 km trasa. Turyści przemierzający jej ścieżki zobaczą fontannę Grzybek, 3 tężnie, zabytkową warzelnię soli oraz zwiedzą kolejną z wymienionych przez nas atrakcji.

Muzeum Warzelni Soli

Powstało na terenie kopalni, w nieużywanej części. Zobaczymy w nim przedmioty związane z warzelnictwem oraz działalnością uzdrowiskową. Wśród eksponatów znajdziemy liczne fotografie dokumentujące historię uzdrowiska, aparaty do gimnastyki leczniczej oraz model tężni. Warzelnia soli powstała w XIX w. z inicjatywy Stanisława Staszica i księcia Ksawerego Dunikowskiego. Do dziś wytwarza się tutaj ciechocińską sól spożywczą, a także szlam i ług wykorzystywane do celów leczniczych w okolicznych sanatoriach. Co ciekawe, sól jest wytwarzana w tradycyjny sposób – za pomocą prostych narzędzi, które były używane 185 lat temu, a prace związane z obróbką są wykonywanie ręcznie.

Partery Hellwiga

Ten malowniczy ciąg spacerowy wybudowany w Ciechocinku jest obsadzony kobiercami kwiatowymi, co nadaje miejscu kolorytu i uroku. Dla odwiedzających pragnących podziwiać przepiękną kolorystykę rabat kwiatowych przygotowano mnóstwo ławek, które są tłumnie oblegane zwłaszcza w letnie wieczory w trakcie pokazów świetlnych przy fontannie. Przechodząc, warto również zwrócić uwagę na ogromny zegar słoneczny wykonany z kwiatów.

Zoo

Właściwie ogród zoobotaniczny, a od 1965 roku również ogród zoologiczny. Obiekt zajmuje teren o powierzchni 3,81 ha, gdzie swoje domostwo znalazło blisko 500 drzew reprezentujących 50 gatunków, wiele krzewów i bylin, a także około 260 gatunków zwierząt. W tym miejscu znajduje się także ptaszarnia, gdzie odwiedzający, będą mogli poczuć się jak w tropikach. W zoo można zobaczyć zwierzęta takie jak kangury, alpaki, surykatki, jeżozwierza indyjskiego, niedźwiedzia himalajskiego, a także węże, legwany oraz wiele innych!

Planetarium

Spośród wielu atrakcji odwiedzający mają możliwość kierować interaktywną bazą kosmiczną, zobaczyć kilkanaście filmów i animacji w systemie fulldome, obejrzeć kolekcję skał i minerałów, czy przekonać się, jak wyglądały dzieje ziemi. Wszystkie z elementów są wzbogacone elektroniką, za pomocą której można przeprowadzać eksperymenty oraz wykonywać różne obserwacje. Dzięki temu uczestnicy z łatwością zrozumieją procesy zachodzące zarówno w kosmosie, jak i na powierzchni ziemi. Warto pamiętać, że ekspozycje są dostępne od 4. roku życia..

Młyn Wiedzy

Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy zajmuje powierzchnię 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach w dawnym młynie parowym z końca XIX wieku. Można tu zobaczyć najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta o długości 33 metrów, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. W Centrum prezentowane są dwie stałe wystawy – „O Obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” oraz „Rzeka” – nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmująca model rzeki od źródeł po ujście. Oprócz wystaw stałych eksponowane są także wystawy czasowe.

Krzywa Wieża

Wieża była jedną z kilkudziesięciu baszt, jakie powstały w obrębie murów miejskich. Mimo że wokół jej pochylenia narosło wiele legend, w tym ta o karze boskiej za „herezje” Kopernika, to prawdopodobnie taka anomalia powstała wskutek osunięcia się piaszczystego podłoża, na którym posadowiono budynek. Początkowo służyła jako punkt obrony miasta, z którego wypatrywano wroga i wystrzeliwano pociski czy wrzące ciecze. Później została przekształcona w więzienie miejskie. Dziś mieści się tutaj siedziba Toruńskiej Agendy Kulturalnej, przez co budynek nie jest udostępniany zwiedzającym, ale to nic nie szkodzi – wieża jest atrakcją samą w sobie. Odwiedzający ją turyści chętnie podejmują się wyzwania stanięcia pod nią przy jednoczesnym przyleganiu do niej plecami – co często okazuje się być wcale nie takie łatwe.

Żywe muzeum piernika

Rozpoznawalnym symbolem Torunia, zaraz po Koperniku, są oczywiście pierniki. Żywe Muzeum Piernika to niepowtarzalne miejsce, w którym z pomocą multimediów i ciekawych warsztatów odwiedzający poznają tradycyjne metody wyrobu pierników. Na pierwszym piętrze Mistrz Piernikarski i Wiedźma Korzenna przybliżą sposoby wyrobu pierników. Następnie uczestnicy mogą samodzielnie przygotować ciasto. Na drugim piętrze turyści zobaczą, jak wyglądała manufaktura z początku XX w., maszyny do wypieku pierników oraz woskowe formy. Na koniec każdy może spróbować swoich sił, pod okiem artystki malarki, w dekorowaniu pierników lukrem.

Bunkier Wisła

Bunkier służył podczas II wojny światowej jako bunkier przeciwlotniczy. Dziś, w zaadaptowanych pomieszczeniach bunkra, który znajduje się 3 m pod ziemią, znajduje się nowoczesne muzeum interaktywne. Zobaczymy 20-minutowy pokaz interaktywny, który skupia się na symulacji nalotu bombowego. Odwiedzający mogą też wziąć udział w grze miejskiej, która przeniesie nas do czasów II wojny światowej. Wejście do bunkra znajduje się nieopodal czarnej miny, która została umieszczona na samym środku Skweru Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Warto pamiętać, że obiekt jest zamykany w czasie opadów deszczu i sprawdzić, czy w danym dniu jest dostępny do zwiedzania.

Muzeum Fortyfikacji Pancernej

 Zostało umieszczone na wycinku pasa fortecznego Twierdzy Toruń, na którego terenie znajdują się m.in. doświadczalna bateria pancerna AB IV oraz bateria półpancerna S.L.B. ze schronem amunicyjnym. Na terenie obiektu zwiedzający zobaczą wystawy związane z historią Twierdzy Toruń, historią wojskowości oraz stalagiem XX A. Jednym z ciekawszych punktów wycieczki jest możliwość zwiedzenia podziemnego schronu SBF-180 z wyposażeniem, radzieckich obiektów obserwacyjno-bojowych oraz niemieckich punktów wartowniczych.

Zamek krzyżacki

Zamek należy do części Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został zbudowany na planie czworoboku, co nie jest typowym zabiegiem przy tego typu budowlach, pełnił funkcję bazy wypadowej do podboju Prusów i tworzenia potężnego państwa zakonnego. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku, wtedy składał się z zamku głównego, międzymurza i podzamczy. Wojna trzynastoletnia rozpoczęła się właśnie po zdobyciu tego zamku w 1454 roku, a chwilę później został rozebrany decyzją toruńskiej Rady miejskiej. Obecnie jest najlepiej zachowanym elementem budowli jest wieża Gdanisko (XIV wiek), postawiona nad Strugą Toruńską, która niegdyś pełniła funkcję sanitarną i obronną. Innymi dobrze zachowanymi fragmentami są średniowieczy mur z arkadamiblankami i hurdycją oraz podziemia zamku.

Osada

Osada w Biskupinie to rezerwat archeologiczny – jeden z największych w Europie, który jest jednocześnie Pomnikiem Historii o wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego dla Polski. Na obszarze 38 ha zwiedzający dowiedzą się, jak wyglądało życie pierwszych osadników na tych terenach i zobaczą m.in. obozowiska łowców i zbieraczy, osady pierwszych rolników, osadę obronną, wioskę piastowską, groby skrzynkowe, a także chatę Pałucką. Wszystkie ze zgromadzonych eksponatów przedstawiają historię osadnictwa, począwszy od epoki kamienia, a skończywszy na wczesnym średniowieczu.

Muzeum Kolei Wąskotorowej

Idealne miesjce dla miłośników kolei, a także dla rodzin z dziećmi. To największe muzeum tego typu w Europie. Na jego terenie zwiedzający zobaczą tabor kolei wąskotorowej. Na terenie muzeum znajdują się: drezyny ręczne, lokomotywy spalinowe, drezyny spalinowe, wagony towarowe i pasażerskie, a także kolekcja parowozów z czasu I wojny światowej. Jeden z wagonów pocztowych został zaadaptowany na sklepik z pamiątkami związanymi z koleją oraz regionem. Dodatkowo, w obiekcie udostępniono do zwiedzania różne urządzenia i infrastrukturę wykorzystywaną na kolei, np. budka dróżnika ze szlabanem, zwrotnice, torowiska z rozjazdami, żuraw wodny służący do uzupełniania wody w kotłach lokomotyw czy obrotnica.

Wyspa Młyńska

Jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Położona w strefie staromiejskiej jest symbolem ścisłej symbiozy miasta Bydgoszczy z rzekami i kanałami (Bydgoski Węzeł Wodny). Wyspa pełni funkcje rekreacyjne oraz kulturalne ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova.

Muzeum mydła i historii brudu

Muzeum przedstawia historię brudu i higieny od czasów starożytnych po współczesność. Jest jedną z nielicznych tego typu placówek w Europie. Można tam zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwszą przenośną ubikację czy pierwowzór prysznica), żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, maglownicepralkisuszarki oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata i Europy. Dostępne są również dokumenty dotyczące metod i rytuałów higienicznych oraz przedwojenne reklamy środków czystości. Eksponatów można dotknąć, powąchać, a niektóre nawet kupić. Na miejscu można również samemu tworzyć kompozycje mydeł w ramach warsztatów Obwoźnej Pracowni Mydła w zaimprowizowanym laboratorium.

Park rozrywki Zaginiony Świat

To wspaniałe miejsce do rozwijania wyobraźni i wiedzy dzieci na temat historii Ziemi. Na ponad 5 hektarach rozciąga się ścieżka edukacyjna wyposażona w tablice opisujące poszczególne okresy geologiczne rozwoju Ziemi wraz z towarzyszącymi im modelami prehistorycznych stworzeń. Nieodłącznym elementem parku jest muzeum „Skarby Ziemi”. „Zaginiony Świat” oferuje także ekspozycje stanowiącej dowód geologicznej różnorodności i złożoności naszej planety, a także jej prehistorycznej życiowej aktywności. Obok przepięknych, różnobarwnych minerałów można obejrzeć liczne skamieniałości pradawnych organizmów, reprezentantów początków życia na Ziemi aż do czasów współczesnych.

Ogród zoologiczny

Zoo w bydgoskim Myślęcinku zamieszkuje ponad 700 okazów ze 130 gatunków kręgowców, a wśród nich 70 podlegających całkowitej ochronie. Znajdują się tu przedstawiciele czterech gromad: ssaków, ptaków, gadów i płazów.

JuraPark

Park ma 12 ha i znajduje się w nim nie tylko JuraPark, ale także Muzeum Ziemi, Park owadów, Park rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D. Spacer ścieżką dydaktyczną, na której możemy spotkać ponad setkę modelów, które odtworzone są w skali 1:1, odbywa się według kolejnych okresów dziejów Ziemi, co pozwala nam na pełne zrozumienie jak bogata i różnorodna była nasz planeta lata, lata temu.. Podróżując możemy przenieść się w erę mezozoiczną, czyli erę dinozaurów.

Silverado City – Miasto Western

To miasteczko naprawdę pozwala poczuć ducha Dzikiego Zachodu. Na głównej ulicy znajduje się największy w Polsce Saloon oraz restauracja motoryzacyjna Route 66. Oprócz tego można tam zobaczyć fort z wojny secesyjnej a także szkołę czy bank z tamtego okresu. Natomiast w specjalnym studio fotograficznym wykonać można pamiątkowy… list gończy. Najmłodszym do gustu na pewno przypadnie zabawa na Farmie Dmuchańców oraz w Miasteczku Urwisów. Ciekawą propozycją jest także Kopalnia Dacota, w której można poczuć się jak prawdziwy poszukiwacz złota.

Scroll to Top